Home Dünya Çinli temsilciden ABD’ye yanlış bilgileri yaymaya son verme çağrısı

Çinli temsilciden ABD’ye yanlış bilgileri yaymaya son verme çağrısı

by kargo-depo

Çinli temsilci, başta ABD olmak üzere bazı ülkelerin yanlış bilgileri üretmeyi ve yaymayı durdurmanın yanı sıra, insan haklarını ihlal eden girişimlere son vermesi gerektiğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin 50’nci oturumu kapsamında düzenlenen “Yanlış bilgilerinin insan haklarına getirdiği olumsuz etkileri giderelim” temalı seminerde konuşan Çinli temsilci, ABD dahil bazı ülkelerin siyasi amaçla diğer ülkelere yönelik yanlış bilgiler yaydığını ve insan hakları bahanesiyle başka ülkelerin içişlerine karışarak tek taraflı yaptırımlar uyguladığını ifade etti.

Çinli temsilci, tarihe baktığımızda ABD’nin yalan ve yanlış bilgileri kullanarak diğer ülkelerde savaş başlattığı gibi bu ülkelerin halklarına büyük felaketler getirdiğine işaret etti. ABD’nin ilgili girişimlerinin BM Ana Tüzüğü’ne aykırı olduğu gibi insan haklarını da ciddi şekilde ihlal ettiğini kaydeden Çinli temsilci, başta ABD dahil olmak üzere bazı ülkeleri yanlış bilgileri üretmeyi ve yaymayı derhal durdurmaya çağırdı.

Çinli temsilci son olarak, çok taraflı kuruluşların insan hakları sorunlarına yanlış bilgilerle değil gerçeklerin ışığı altında yaklaşması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Related Articles

Leave a Comment