img

Gelişmekte olan ülkelerinden insan hakları konusunda Çin’e destek


Çin Devlet Konseyi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün video konferans yoluyla Asya ve Afrika’da gelişmekte olan ülkelerin BM Cenevre Ofisi’ndeki daimi temsilcileriyle görüşme gerçekleştirdi. Yabancı büyükelçiler, Çin’in insan hakları konusunda aldığı rasyonel tedbirlerin tüm dünya ülkelerinden destek alması gerektiğini vurguladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, sözkonusu görüşme hakkında bilgi verdi. Wang Wenbin’in verdiği bilgilere göre, Dışişleri Bakanı Wang Yi söz konusu görüşmede, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in 2017 yılında BM Cenevre Ofisi’ni ziyaret ederek, insanlığın ortak kader topluluğu düşüncesi hakkında detaylı bilgi verdiğini hatırlattı.

Wang Yi görüşmede Çin’in insan hakları çalışmalarında kaydedilen başarıları tanıtarak, Çin’in eşitlik, karşılıklı saygı temelinde diğer ülkelerle insan hakları değişimi ve iş birliğine hazır olduğunu söyledi.

Asya ve Afrika’da gelişmekte olan ülkelerin BM Cenevre Ofisi’ndeki daimi temsilcileri ise görüşmede, BM Genel Kurulu’nun 2758 sayılı kararının belirlediği “Tek Çin” ilkesinin uluslararası toplumun görüş birliği olduğuna işaret ederek, bunun ülkelerin Çin ile ikili ilişkileri geliştirmek için siyasi temel olduğunu belirtti.

Taiwan ve Xinjiang’ın Çin’in bölünmez bir parçası olduklarına işaret eden gelişmekte olan ülkelerin BM Cenevre Ofisi’ndeki daimi temsilcileri, Çin’in iç işlerine karışmaya izin verilemez olduğunu kaydederek, insan haklarının ise siyasileştirilmemesi gerektiğini bildirdi. Çin’in insan hakları konusunda aldığı rasyonel tedbirlerin uluslararası toplumdan kararlı destek alması gerektiğini vurgulayan daimi temsilciler, Çin ile ikili ilişkileri geliştirmeye, çok taraflı iş birliğini yoğunlaştırmaya, insanlığın mutluluğunu artırmaya hazır olduklarını belirtti.

Sierra Leone, Lesoto, Eritre, Fildişi Sahili, Zimbabve, Irak, Gambiya, Somali, Kamerun ve Laos gibi Asya ve Afrika’da gelişmekte olan ülkelerin Cenevre’deki daimi tesmilcileri, yakında Çin’e gelerek, Çin’in Guangdong eyaleti ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ni ziyaret edecek.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Canlı Yayın

 

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.