Günün gelişmeleri

Cuma günü yurtiçinde büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretim verilerini izledik.

TÜRKİYE:  Cuma günü yurtiçinde büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretim verilerini izledik. Sanayi üretimi yıllık bazda % 66.0 artarken aylık bazda % 0.9 azaldı. Sanayi üretiminin yıllık bazda bu kadar sert artmasının baz etkisinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Aylık bazda Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2021 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %4,1, imalat sanayi sektörü endeksi %0,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,3 azaldı.  Sermaye malındaki artış pozitif olarak karşılanırken çünkü bu doğrudan yatırımların kıyasla  önceki aya göre arttığını gösteriyor ara  malında azalış ise ithalatın yavaşlaması anlamı taşıdığından negatif algılandı. Her ne kadar baz etkisi nedeniyle Türkiye’de 2. çeyrekte büyüme görecek olsakta Nisan ve Mayıs ayında ekonominin yavaşlamaya başladığını izliyoruz. Bu durumun kalkan kısıtlamalar sonrası devam edip etmediğini izleyeceğiz. Cuma günü perakende satışlar yıllık bazda % 41.7 artarken aylık bazda perakende satışlar % 6.3 azalış gösterdi.  BİST100 endeksi Cuma gününü % 0,29 değer kazanarak günü 1.460,86 puandan kapatırken toplam işlem hacmi 15,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 0,88 ile turizm olurken en çok kaybettiren ise % 1,61 ile madencilik oldu.

Bugün yurtiçinde cari  açığın Nisan ayında 2.2 milyar dolar gelmesi beklenirken son dönemde artan ihracat verileri ve altın ithalatındaki sert düşüş bir miktar cari açığın iyileşeceğini göstermekte. Ancak yaz aylarında turizm gelirlerinde yaşanacak azalmanın cari açığı negatif olarak etkilemesi de beklenebilir. Bugün asıl gözler Erdoğan-Biden görüşmesinde olacak. Türkiye için çok kritik olacak bu görüşmede S-400 konusu başta olmak üzere ABD ile son dönemde yaşanan bütün sorunların masaya yatırılması bekleniyor. Biden’ın başkan seçilmesinden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilk defa yüz yüze görüşecek olması görüşmenin önemini artırıyor. Ayrıca NATO zirvesinde Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İngiltere Başbakanı Boris Johson ile de görüşme yapması bekleniyor. Ancak önümüzdeki dönemde ekonomik gelişmeler Erdoğan-Biden görüşmesinden çıkacak sonuçlara bağlı olduğunu tahmin ediyoruz. Buradan gelecek pozitif mesajlar borsa ve Türk Lirası üzerinde volatiliteyi artıracaktır.

ABD:  Cuma günü ABD’de Michigan enflasyon beklentisi % 4.0 olarak açıklanırken Michigan  tüketici güveni ise beklentilerin üzerinde 86.4 puana yükseldi. Pandemi sonrası ekonomideki toparlanmanın hız kazanmasıyla ekonomik güven endekslerindeki artışta sürüyor. İngiltere’de düzenlenen G7 Liderler Zirvesi sonrası  konuşan  Biden ekonomik iyileşme için pandemiyi bitirmemiz gerekiyor derken aşılama çalışmalarının hız kazanması ile ekonominin daha da toparlanacağını ve istedikleri seviyeye geleceğini belirtti.  ABD 10 yıllık tahvil faizleri Cuma günü bir miktar yükselirken % 1.46 seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. ABD tahvil faizlerinde yükseliş beklentimizi ve orta vadede % 2.2-% 2.5 beklentimizi değiştirmiyoruz. ABD tahvil faizlerinin bir miktar sıçraması dolar endeksinin de Cuma günü yükselmesini sağladı.  ABD borsaları Cuma gününü yükselişle kapatırken S&P’nin rekor kırdığı görüldü. Fed’in tahvil alım programının azaltılmasını bir süredir erteleyebileceği ve ekonomideki toparlanmanın ABD endekslerine pozitif yansıdığı görülmekte. Fed2in tahvil alım programında bir azaltım tarihi verilmese bile yayınlanacak projeksiyonlarda ciddi revizyonlar geleceğini ve doların küresel bazda güçlenebileceği görüşümüzü de değiştirmiyoruz.

Bugün ABD’de veri akışı sakin. Piyasalar Çarşamba akşamı yayınlanacak Fed faiz kararını bekliyor.

EURO BÖLGESİ:  Cuma günü Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Doların küresel bazda değer kazanması Eur/Usd paritesinde düşüşlerin hızlanmasını sağlarken hem euroda görülen zayıflık hem de Türk Lirası’nın son hafta yaşadığı değer kazancını sürdürmesi Eur/Try’yi aşağıya çekti. Avrupa borsaları Cuma gününü  yükselişle kapattı. Avrupa Merkez Bankası faiz kararı sonrası tahvil alım programında bir değişikliğe gidilmemesi ve G-7 Liderler Zirvesinden gelen pozitif mesajlar  Avrupa borsalarının pozitif kapatmasını sağladı. ECB Başkanı Christine Lagarde, Politico'ya yaptığı açıklamada PEPP programının sona erdirilmesini konuşmak için halen erken olduğunu söylerken ekonominin pandemi öncesi aktivite seviyesine 2022 yılı ilk çeyreğinde döneceğini kaydetti. Avrupa Birliği üyesi ülkeler, yaz ayları için seyahat sınırlamalarının gevşetilmesine yönelik plan üzerinde anlaşmaya vardılar. Aşılanmış turistlerin test veya karantina tedbirleri ile karşılaşmadan seyahat edebilmelerini öngören plan kabul edildi. AB üyesi ülkelerin daimi temsilcilerinin üzerinde anlaştıkları plan 1 Temmuz'a hazır olacak.

Bugün Euro Bölgesi’nde aylık bazda sanayi üretiminin % 0.4 artması  beklenirken baz etkisi sebebiyle yıllık sanayi üretiminin % 37.4 açıklanması beklenmekte.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1451 seviyesinin altında önce 1443 ve arkasından 1433 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1465 direncinin kırılması halinde önce 1481 ve arkasından 1493 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1581 seviyesinin kırılması halinde önce 1591 ve arkasından 1610 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1570 desteğinin altında önce 1556 ve arkasından 1541 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.3500 seviyesinin kırılması halinde önce 8.3090 ve arkasından 8.2830 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.4190 direncinin üzerinde önce 8.4480 ve arkasından 8.5300 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1855 seviyesinin altında önce 1843 ve arkasından 1829 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1873 direncinin kırılması halinde önce 1883 ve arkasından 1895 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#AKSA AKSA ENERJİ: 2013 yılı Genel Kurulu’ndaki bazı kararların iptali için açılan davanın 4 Kasım’a ertelendiği açıklandı.

#AKGRT AK SİGORTA - Mayıs ayında prim üretimi %37 artışla 417,4 milyon TL’ye, Ocak - Mayıs döneminde de %30 artışla 2,4 milyar TL’ye yükseldi.

#AKYHO AKDENİZ YATIRIM HOLDİNG - 23,1 milyon TL sermayeli Nanox Kimyasal Ürünler unvanlı şirketin kuruluş işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.

#ANELE ANEL ELEKTRİK- Sermaye artırımından elde edilecek fonun şirketin devam etmekte olan projelerinin finansmanında kullanılacağı açıklandı.

#DARDL DARDANEL - Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen fonun 63 milyon TL’sinin yurtdışı yatırımlarında, 447,5 milyon TL’sinin kerdi ödemelerinde, 20,5 milyon TL’sinin ise işletme sermayesinde kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#IDGYO İDEALİST GMYO - TOKİ tarafından yapılan 3 ilde 278 muhtelif satılık arsa ve 2 kiralık taşınmazın vadeli açık artırma konusu olan TOKİ Arsa Müzayedesine katılım sağlanması kapsamında, müzayede konusu olan arsalardan İzmir, Aliağa’daki 10.000 m2’lik arsanın 13,8 milyon TL teklif ile şirkete kaldığı açıklandı.

#KARSN KARSAN OTOMOTİV - Şirketin Almanya’da elektrikli otobüs ihalesi kazandığı medyada yer aldı.

#KNFRT KONFRUT GIDA - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 33 milyon TL’den 132 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#KLGYO KİLER GMYO - Şirketin TOKİ tarafından yapılan İstanbul Beşiktaş’taki taşınmaza ilişkin Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşım İşi ihalesi 2. ve nihai oturumuna katılıp, ihalede Arsa Satışı Karşılığı Satış Toplam geliri olarak 1,4 milyar TL, Arsa Satışı Karşılığı İdare Payı Gelir Oranı olarak %14 ve Arsa Satışı Karşılığı İdare Payı Geliri olarak 203 milyon TL ile en yüksek teklifin verildiği açıklandı.

#OLMIP MONDİ OLMUKSAN - Şirket unvanın bugünden itibaren Mondi Olmuksan Kağıt ve Ambalaj olarak Borsa’da işlem göreceği açıklandı.

#PRKAB TÜRK PRYSMİAN KABLO - EİAŞ tarafından yapılan DB.KAB.19 referanslı 400 kV Çanakkale Boğaz Geçişi & İzmit Körfez Geçişi Denizaltı Kablo Bağlantı İşleri Projeleri ihalesi için Şirket ile birlikte Prysmian Powerlink S.r.l. 'nin oluşturduğu DB.KAB. 19 Adi Ortaklığı tarafından verilen teklifin en düşük ikinci teklif olduğunun açıklanması sonrasında, değerlendirme sürecinin devam ettiği açıklandı.

#PAPIL PAPILON SAVUNMA - Halka arzdan elde edilen fonun 4,1 milyon TL’sinin işletme sermayesi güçlendirilmesinde, 3,5 milyon TL’sinin ise yeni Ar - Ge çalışmalarından kullanıldığı açıklandı.

#SAYAS SAY YENİLENEBİLİR ENERJİ - Şirketin Yatırım Teşvik Belgesi için yapılan başvurunun olumlu sonuçlandığı ve Yatırım Teşvik Belgesi’nin düzenlenmesi sonrasında, 5,8 milyon TL’lik ekipman ve makine tedarikinin kurulum çalışmalarının tamamlandığı açıklandı.

#UNLU UNLU YATIRIM HOLDING - 75 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#VAKBN VAKIFBANK - 119 gün vadeli 500 milyon TL tutarındaki bono ihracı kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı. 95 gün vadeli 104,3 milyon TL ve 91 gün vadeli 600 milyon TL tutarlarında bono ihraç edildi.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma