Home Dünya İstikrar ve ilerleme: Wuhan’ın büyük başarısı

İstikrar ve ilerleme: Wuhan’ın büyük başarısı

by kargo-depo

Karmaşık uluslararası durum ve COVID-19 salgınının etkisine rağmen Wuhan kentinin ekonomisi, 2022 yılının ilk çeyreğinde iyi performans gösterdi. Kentin GSYİH’si ilk çeyrekte yüzde 6,1 artarak 400 milyar yuana yaklaştı. Wuhan ülkenin en güçlü 10 kenti arasına girdi. Wuhan, salgını kontrol altına alırken ekonomik toparlanmayı da istikrarlı şekilde ilerletiyor.

Salgınla mücadelede etkili tedbirler

Salgının en zor anını yaşayan Wuhan, yılın başından beri ortaya çıkan az sayıda vaka karşısında, kentte çeşitli düzeyde risk bölgelerini belirleyerek, kararlı, düzenli bir şekilde güçlü kontrol tedbirleri almış ve salgının yayılmasını etkili bir şekilde önlemiştir.

Ekonomi toparlanmaya devam ediyor

Wuhan’ın ekonomisi,büyük potansiyel ve büyük esneklik sergiledi. Kentin büyük ölçekli sanayi katma değeri, yatırım ve tüketim gibi önemli ekonomik endeksler, ilk çeyrekte ülke çapında en güçlü 10 kent arasında ilk üç sırada yer aldı.

Bu yılın şubat ayında, 2022’de Wuhan’daki büyük belediye projelerinin listesi yayınlandı. Liste, bu yıl Wuhan’ın yıllık 280 milyar yuandan fazla yatırımla 433 büyük belediye projesi yürüttüğünü gösteriyor.

İnovasyon gücü sürekli artıyor

2021’de büyük ölçekli yüksek teknoloji endüstrisinin katma değeri, 403 milyar 210 milyon yuana ulaştı, bu sayının GSYİH’deki oranı yüzde 25,8’i buldu. Ulusal düzeyde yüksek teknolojik işletmelerin sayısı, 8 bin 459’a çıktı.

Wuhan’ı ülkede etkili bir bilimsel ve teknolojik inovasyon merkezi haline getirmek, Çin hükümetinin Beijing, Shanghai, Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi ve Chengdu,Chongqing ve civarındaki kentlerde bilimsel ve teknolojik inovasyon merkezleri kurmanın ardından bölgesel inovasyonda yaptığı önemli bir stratejik düzenlemedir.

Wuhan belediyesi bu ulusal düzenleme çerçevesinde kısa süre önce 14. Beş Yıllık Plan döneminde yeni ve akıllı kent inşası planını açıkladı. Veri kaynakları, veri yönetimi, kamu hizmeti, kent yönetişimi ve dijital ekonomi dahil 6 alana dair 32 önemli endeks ortaya koyuldu.

Uluslararası sulak alan kenti Wuhan

Diğer yandan Wuhan ekoloji inşasında gözle görülür başarılar kazandı.

Wuhan, “Uluslararası Sulak Alan” sertifikasını başarıyla geçti.Uluslararası sulak alan şehirlerinin ikinci partisinin listesi açıklandı ve dünya çapında toplam 25 şehir bu unvana layık görüldü. Bunlar arasında Çin’den yedi şehir, Hefei, Jining, Liangping, Nanchang, Panjin, Wuhan ve Yancheng listede yer alıyor.Uluslararası Sulak Alan Şehri, bir şehrin sulak alan ekolojik korumasındaki en yüksek başarıyı temsil eder.

Wuhan Belediyesi Peyzaj Mimarlığı ve Orman Bürosu’na göre Wuhan şehri 162 bin hektarlık sulak alan ile sulak alan kaynakları açısından oldukça zengin.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Related Articles

Leave a Comment