Tapering takvimi işliyor

Delta varyantı ile ilgili ekonomik büyümeye yönelik endişe metne girmedi, aşılamada yaşanan ilerlemenin riskleri azalttığı belirtildi.

Piyasanın beklediği tapering süreci; 28 Ağustos Jackson Hole’de FED Başkanı Powell’ın tapering ile ilgili gelecek dönem projeksiyonu açıklaması, 22 Eylül’de ekonomik ve faiz projeksiyonlu tahminlerin yapılacağı toplantıda resmi olarak taperingin duyurulması, 15 Aralık ya da Ocak 2022’de ilk toplantıda ise taperinge başlanması ile birlikte 12 aylık süreçte tapering sürecinin bitmesi şeklinde. FED’in dün yayınlanan metninde varlık azaltımını değerlendirmek için yeterli koşulların oluştuğu ve hedeflere yaklaşıldığı belirtilmiş. FED mevcut piyasanın tapering takvimine uygun hareket edecek. FED Başkanı Powell zaten toplantıda tapering hızı ve hangi büyüklüklerde olması gerektirdiğini tartıştıklarını belirtti. Varlık alımlarının azaltılmasının zamanlamasının FED’in öngördüğü hedefler doğrultusunda gücü ile alakalı olması konusunda karar verilmiş. Tapering ile ilgili ilk derinlemesine değerlendirmenin yapıldığı açıklandı. İki hafta sonra bu toplantının tutanakları açıklandığında daha net bir tablo görebiliriz.

Delta varyantı ile ilgili ekonomik büyümeye yönelik endişe metne girmedi, aşılamada yaşanan ilerlemenin riskleri azalttığı belirtildi. Delta virüsü ile ilgili endişeler ekonomik büyümeyi etkileyecek ve tapering takvimini öteleyecek gelişmeler olmadığı görüldü. 22 Eylül’de tapering ile ortak bir karar almak için resmi açıklama olacak bir yol alınmış görünüyor

Dolar/TL’de gözler TCMB enflasyon raporuna çevrildi. FED’in mevcut tapering takvimi işlediğini gördük. Bugün ise TCMB’nin Temmuz ayı enflasyon raporu ile birlikte tahminlerinde yaşanacak değişimlerin mevcut politikalarına yansımalarını izleyeceğiz. FED enflasyona geçici derken, TCMB oynaklık olarak yorumlamıştı. TCMB geçici olarak görüp daha önce faiz indirimi ile ilgili yönlendirmesini devam ettirirse TL’de 8.62 direncinin kırıldığını görebiliriz. Aksine faiz indirimini ötelemesi 8.50’ye doğru bir geri çekilmeyi sağlar.

BIST 100’de 1350-1370 bandı korunur. FED’in dünkü toplantısından piyasalara net bir etki çıkmadı. Bu yüzden 1370 direncinin korunacağını düşünüyoruz. Bankaların dün yeniden satış baskısına girmiş olması nedeniyle TCMB enflasyon raporu endekste etkili olabilir. 1350-1370 bandını takip edeceğiz.

Ağustos vadeli BIST30’de 1483 üzerinde kalınması trend değişimini işaret eder. Beklentimiz 1480-1490 arasında satış baskısının etkili olması ve düşen trendin korunmasını bekliyorduk. Fakat dün 1480- 1490 arasında tutunma yaşandı ve 1483 üzerinde kapanış gerçekleşti. Bugün yine 1500 direncine yönelim görebiliriz. 1500 üzerine çıkılması yükselen trend başlatacak bir sinyal olabilir.

Ağustos vadeli Dolar/TL 8.70-8.75 arasında taban oluşumu devam ediyor. Trend göstergesi ortalamalarının üzerinde, taban ve tepki oluşumu içerisinde güçlenme gerçekleşiyor. 8.75-8.778 direnç bölgesi kırılmadıkça yatay trend içerisinde bu taban oluşumunun devamını bekliyoruz.

Kaynak Ünlü Menkul Değerler
Hibya Haber Ajansı

Okunma