Yine yeşillendi

Önceki gün 1341'e kadar gerileyen BIST100 Endeksi ay içinde ikinci dip yapmış ve ardından günü % 0.77 artışla kapatmayı başarmıştı.

Önceki gün 1341'e kadar gerileyen BIST100 Endeksi ay içinde ikinci dip yapmış ve ardından günü % 0.77 artışla kapatmayı başarmıştı. EREGL 3 puan katkı ile endeksi sürükleyen hisse olmuştu. Dün de BIST 100 endeksi günü % 0.1 artışla 1,360.75 puandan kapattı. EREGL yine 1.7 puan ile en çok katkıyı yapan hisse oldu. Böylece BIST100'ün iki günde toparlayarak 11.6 puan yükselmesinin tam % 40'ını EREGL sağlamış oldu. Bilanço açıklaması öncesinde hisseye talebin yeniden artması endeks için de “iyi haber” demek.

 

Dün akşam FED toplantısında oybirliği ile faizlerde değişiklik yapmadı ama birkaç FED üyesi varlık alımlarının azaltılması konusunda sorunları dile getirdi. Bu yüzden varlık alımlarının azaltılması, hızı ve bileşimi (mortgage ve hazine kağıtları oranları) hakkında ilk derinlemesine değerlendirme yapıldı. Tabi karar alınmadı, bunun zamanlamasını gelecek verilere bağladılar. İki konudaki yaklaşımları ise piyasa dostu kabul edilebilirEnflasyon konusunda FED çok rahat, “biraz yukarda kalacaktır ama sonra iner” yaklaşımıyla pek de önemsemediğini gösterdi. İstihdam konusunda ise “bir sayısal hedefimiz yok, ne zaman istersek o zaman hedefe vardık deriz” denildi. Dolayısıyla piyasalar bu sabah yine yeşillendi. Bir kaç gündür ateş içinde olan Asya borsaları da nihayet tepki veriyor.

 

Bugün TCMB yılın 3. enflasyon raporunu açıklayacak ve başkan sorulara cevap verecek. Bu yılsonu tahminini artırması bekleniyor ama 2022 için ne denilecek merak ediliyor. Yurtdışında ise gündem de Euro Bölgesinde güven endeksleri, Almanya'da TÜFE, ABD'de 2.Çeyrek büyüme verisi (Bk:% 8.6) olacaktır.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksinde 1425 sonrasında aşağı gidişte iki kez 1341 test edildi ve tepki geldi. Orası aşağı geçilirse risk artabilir. Yukarda ise 200 günlük ortalamanın (1390) yukarı geçilmesi ortamı güzelleştirebilir.  Yatırımcıların dikkatli olmasında fayda var.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma