Yurt dışı hisse senetleri analizi

Yurt dışı hisse senetleri analizi

Vakıf Katılım

Mastercard (MA) üç aylık nakit temettüsünü %15,8 artırarak hisse başına 0,66 dolara veya yıllık %0,6 getiriyle yıllık 2,64 dolara çıkardı. Temettünün, 9 Şubat 2024 tarihinde ödeneceği bildirildi. Ayrıca Yönetim Kurulu, şirkete 11 milyar dolara kadar A Sınıfı adi hisse senedini geri satın alma yetkisi veren yeni bir hisse geri alım programını onayladı. Bu yeni program, Aralık 2022'de açıklanan mevcut 9 milyar dolarlık hisse geri alım programının tamamlanmasının ardından yürürlüğe girecek. 1 Aralık 2023 itibarıyla, mevcut program kapsamında geri alım için yaklaşık 3,5 milyar dolar kaldı.

General Motors (GM), CEO'su Mary Barra, Detroit'teki Otomotiv Basın Birliği'ne yakın zamanda yapılan bir açıklamada, 2025 için yeni nesil Chevrolet Bolt EV'nin piyasaya sürüleceğini doğruladı. InsideEVs tarafından bildirildiği üzere General Motors CEO'su Barra, mevcut Chevrolet Bolt modelinin güçlü satış performansını duyurdu. Barra'nın açıklaması, GM'nin 3. çeyrek kazanç açıklaması sırasında yaptığı ve yeni nesil Bolt'un hızlandırılmış bir pazar lansmanına işaret ettiği önceki iddialarına katkıda bulunuyor. Geçen ay, Reuters raporuna göre Birleşik Otomotiv İşçileri sendikası, GM'den, Kansas'taki Fairfax Assembly'de gelecekteki Chevy Bolt olacağı tahmin edilen elektrikli araç için 391 milyon dolarlık bir yatırım aldı.

J.P. Morgan Chase & Co. (JPM) Tüketici ve Toplum Bankacılığı Eş CEO'su Marianne Lake, ABD’deki bir etkinlikte sunum yaptı. Yönetim, alım-satımın yıllık bazda sabit kalması ve yatırım bankacılığının yıllık veya çeyreksel bazda düşük ile orta tek haneli rakamlara yükselme beklentisi de dahil olmak üzere bir dizi yeni kısa vadeli rehberlik belirledi. 2023 4.çeyrekte FDIC'nin (Federal Mevduat Sigorta Kurumu) 3 milyar dolarlık özel değerlendirmesini yinelediler. Ayrıca 2023 net faiz gelirinin 88,5 milyar dolar ve giderlerin 84 milyar dolar olacağını yinelediler. Uzun vadede şirket, kredi ve tüketici harcamalarında normalleşme konusunda makul ölçüde yapıcı ve beklendiği gibi gidişatın ana hatlarını çizdi. Tüketici kredisi büyümesinin çoğunu kartların yönlendirdiğini görüyorlar ve bu oran döngüsünde şu ana kadar mevduat beta performansından ve JPM'de tutmayı başardıkları nakit miktarından cesaret aldıklarını kaydettiler. Ayrıca üretkenliği artırmaya yönelik araçlara yatırım yaparak mevduat payı kazanmaya devam etmeyi umuyorlar. Son olarak şirket, aşırı kalibre edildiğine inandıkları Basel 3 Endgame'in külfetinden ve özellikle kartlar ve ipotek başta olmak üzere birçok müşteri için sermaye masrafları açısından ciddi sonuçlar doğuracağından bahsetti.

Kaynak: Gedik Yatırım

  Hibya Haber Ajansı